Cesta svätej Alžbety

Je 105-kilometrová pútnická cesta z maďarského Sárospataku do Košíc. Do Doliny Hornádu cesta prichádza od Slanských vrchov okolo Koscelka i archeoskanzenu v obci Nižná Myšľa. Smerom k Dómu sv. Alžbety, kde cesta končí, kopíruje pravý breh Hornádu.

Sv. Alžbeta Uhorská sa narodila v roku 1207 buď v Bratislave alebo v Sárospataku, bola dcérou uhorského kráľa Ondreja II. a Gertrúdy. Ešte ako dieťa bola zasnúbená Ľudovítovi, synovi Hermana, durínskeho grófa, prežila mladosť na hrade Wartburg v Eisenachu. Ľudovít si ju napriek nevôli rodiny vzal za ženu v roku 1221 a mali spolu 3 deti. Po Ľudovítovej smrti v roku 1227 sa Alžbeta ocitla v ťažkej situácii, odňali jej deti a bola vyhnaná Henrichom Raspe – nevlastným bratom manžela. Ľudovítova rodina nebola celkovo nadšená z Alžbetinej dobročinnosti, ktorá zo zásob hradu rozdávala a pomáhala chudobným. Vo vyhnanstve jej pomohol františkánsky kňaz a sestra Matilda. Nevieme či na tlak biskupa Egberta, alebo privezením tela zosnulého manžela Ľudovíta do Bambergu sa nakoniec ozvalo svedomie aj v Henrichovi, odchádza z Wartburgu a vládu chce prenechať Alžbete. Alžbeta z hradu odišla, založila nemocnicu v meste Marburg, pri ktorej mala skromný byt, kde dobrovoľne žila a umiera ako mladá v roku 1231 na vážnu chorobu.

Alžbeta bola výnimočnou osobou, ktorá svoj život nasmerovala pomoci chudobným a chorým a pri tejto práci sama umiera. 4 roky po jej smrti ju pápež Gregor IX. Vyhlasuje za svätú.

V roku 2007 pri príležitosti jej 800-narodenín vzniká tretia cesta svätej Alžbety (Elisabethpfad) v Nemecku. Všetky 3 smerujú do Marburgu, jedna z Kolína, jedna z Eisenachu, jedna z Frankfurtu. V roku 2011 je otvorená Cesta sv. Alžbety zo Sárospataku do Košíc.

Zaujímavosti:

  • Kostol sv. Alžbety v Marburgu dal postaviť rád nemeckých rytierov. Ide o jednu z prvých čisto gotických stavieb v Nemecku a táto stavba slúžila ako predloha ku stavbe katedrály v Kolíne. Stavba začala v roku 1235, kostol bol vysvätený v roku 1283, 80m veže dokončené v roku 1340. Až do čias reformácie boli relikvie sv. Alžbety uložené v tomto kostole. Dnes sú v Košiciach a v kláštore sv. Alžbety vo Viedni. Relikviár svätej Alžbety sa nachádza v múzeu vo švédskom Štokholme.
  • Hrad Wartburg bol spojený nielen s Alžbetou, ale pobudol tu aj Martin Luther, ktorý sa tu skrýval a prekladal tu z gréčtiny Nový Zákon. Wartburg je prvým športiakom BMW, ktorá miestnu automobilku pred vojnou vlastnila. Hrad Wartburg je na zozname UNESCO a slúžil ako dôležitá inspirácia Ludwigovi II. na výstavbu hradu Neuschwanstein, ktorý je tiež UNESCO pamiatkou od roku 2015.

Mohlo by vás zaujímať