REJOICE projekt
A REJOICE projekt (RivEr JOurney ExperienCE) partnerei úgy döntöttek, hogy a Hornád folyó kihasználatlan potenciálját ökoturisztikai szempontból megváltoztatják. A projekt fő célja a Hornád menti terület összekapcsolása és a folyóban rejlő lehetőségek vízi turisztikai útvonalként való kihasználása egy kajak-kenu megosztó rendszer kialakításával. A projekt részeként a Hornád folyó mentén megközelítő infrastruktúra épül (ki-/belépő kikötők), kajakok, kenuk és ezek tárolására szolgáló konténerek beszerzésére kerül sor, valamint kis infrastruktúra kiépítésére is sor kerül – üdülőterületek a partnerfalvakban. Emellett a projekt részeként kerékpárkölcsönző rendszer is kialakításra kerül, amely kiegészíti a régióban kínált ökoturisztikai szolgáltatásokat.
A projekt megvalósítása érdekében szlovák és magyar oldalról 15 tagú partnerség jött létre, amelyet a River & Mountain civil egyesület vezet majd, mint vezető partner.
A vezető partner feladata lesz a projekt átfogó koordinációja mellett 4 önkiszolgáló kajakkölcsönző beszerzése, beleértve a felszerelést hajókkal, evezőkkel és a szükséges tartozékokkal, a kajakok mérlegeléséhez szükséges utánfutó beszerzését és egy töltőállomás elektromos kerékpárokhoz. Ezenkívül további eseményeket is megvalósít, mint például a „Téli evezés”, „Hornad Green Day”, „Oktatási program – Hornad Green Day” és számos promóciós tevékenység.
A projekt üzleti partnere a Ľuboš Grajcár – John the B tour, aki a projekt megvalósítása részeként egy utánfutós kisbuszt biztosít hajók és kerékpárok szállítására, 4 önkiszolgáló kajakkölcsönzőt, felszereléssel hajók, evezők és a szükséges tartozékok, valamint 17 kerékpár.
A folyó szlovák oldalán Veľká Lodina község felújítja parkját, amely egyben a turisták rekreációs területeként is szolgál majd.
Kysak faluban pihenőhelyet építenek e-kerékpárok töltőállomásával. Ezzel egy időben az önkormányzat „Hornád Triatlon” címmel sportrendezvényt is szervez.
Družstevná pri Hornád község a kajakosok számára be- és kiszállási pontot épít pihenőterülettel és töltőállomással az elektromos kerékpárok számára, beleértve a kerékpárkölcsönzőt is. Ezzel egy időben az önkormányzat „Elsősegélynyújtó tanfolyam a vízen” elnevezésű rendezvényt szervez, melynek célja, hogy oktatókat képezzenek a Hornádon folyó elsősegélynyújtás területén.
Kostoľany nad Hornádom falu kajakosok be- és kiszállását pihenőhellyel és töltőállomással, valamint egy szivattyúpályával építi.
Ždaňa község kajakosok be- és kijáratát építi pihenőterülettel és töltőállomással az elektromos kerékpárok számára, beleértve a kerékpárkölcsönzőt is.
Trstené pri Hornád önkormányzata a kajakosok számára fel- és kijáratot épít ki pihenőhellyel és szabadtéri edzőteremmel. Ezzel egy időben az önkormányzat Hornád fest elnevezésű rendezvényt is szervez, melynek célja a hornádi régió bemutatása és a környezetvédelmi tevékenységek megvalósítása lesz.
Milhošť önkormányzata pihenőhelyet épít e-kerékpárok töltőállomásával.
Az egyes önkormányzatok egységes történelmi sátrakat is biztosítanak, amelyeket a közös rendezvények alkalmával használnak majd.
A folyó magyarországi oldalán Hernádkércs önkormányzata csónakházat alakít ki, ahol a kajak-kenu megosztó rendszert használók pihenhetnek vagy éjszakázhatnak. A projekten belüli szálláskapacitásokat Kmetty Benjámin is biztosítja, aki Nagykinizs községben, közvetlenül a Hornád folyó partján épít faházakat, a VÉDÉPSZOLG KFT pedig Felsődobszán vidéki ökológiai szálláskapacitásokat hoz létre a projekt keretében. Hidasnémeti községben a község tulajdonában lévő épület egy részét újítják fel, ahol információs irodát alakítanak ki, amely a Hornád folyó magyarországi oldalára belépő turisták első kapcsolati pontjaként szolgál majd. Hernádszentandras önkormányzata felújítja a tulajdonában lévő régi épületet, amely Öko-nyári iskolaként, valamint gyermek- és ifjúsági életstílus központként szolgál majd. A projekt megvalósítása várhatóan javítja a közösen nyújtott, határon átnyúló szolgáltatásokat az ökoturizmus területén, és növeli a régióba látogató turisták számát.
A projekt megvalósítását az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatja az Interreg V-A Szlovák Köztársaság-Magyarország Együttműködési Programon keresztül. A projekt teljes költségvetése 1 910 481,41 euró, amelyből az ERFA hozzájárulása 1 623 909,13 euró. A projekt megvalósításának befejezése 2023.12.31.