Rieka Hornád

Rieka Hornád pramení pod Kráľovou hoľou, pri obci Vikartovce. Rieka Hornád na Slovensku meria 193 km, celkovo má od prameňa po sútok s riekou Slaná (Sajó) 286 km.

Na Slovenskom území je splavných približne 145 km, v Maďarsku je splavná na celom úseku.

Prielom Hornádu

Splav Prielomu Hornádu je možné začať v Hrabušiciach – časť Mýto. Po Čingov to je 12 km a splav trvá približne 3 – 4 hodiny. Po Hrdlo Hornádu rieka meandruje v úzkom, zarastenom koryte, ďalej preteká kaňonom cez Národný park Slovenský raj. Práve preto je tu splav možný len za dodržania prísnych pravidiel. Úsek je zároveň obtiažny a splav je preto vhodný len pre skúsených vodákov. Splavovať je možné na 1 a 2 miestnych kajakoch a kanoe. Viac informácií o splave Prielomu Hornádu https://www.npslovenskyraj.sk/splavovanie-prielomu-hornadu-v-np-slovensky-raj/

Stredný tok Hornádu

Pod Čingovom sa údolie otvára, rieka stále svižne tečie, preteká Spišskou Novou Vsou, kde je rieka regulovaná niekoľkými stupňami a haťou v Smižanoch. Tento stredný úsek Hornádu končí v Margecanoch v ústí do priehrady Ružín, splaviť ho je možné za 2-3 dni.

Ružín

Priehrada Ružín je sústavou 2 vodných diel. Voda je tu úplne stojatá a vhodná aj pre úplných začiatočníkov.

Malá Lodina – Košice

Najčastejšie sa splavuje úsek medzi priehradou Ružín a Košicami. Rieka Hornád je tu vhodná aj pre začiatočníkov, hoci si počas splavu zažijete aj pereje a kamene, či iné prekážky v toku. V obci Veľká Lodina je umiestnený kontajner pre automatizovanú požičovňu lodí, ďalší kontajner s kajakmi sa nachádza v Kysaku a loď môžete vrátiť pri lodenici v Košiciach – na Aničke.

Rieka na tomto úseku preteká popod Národnú prírodnú rezerváciu Bokšov, Jánošíkovú baštu, z ktorej sú úžasné výhľady na dolinu, v Trebejové sa nachádza Trebejovská vlnka. Pozor si treba dať na malú vodnú elektráreň v Kostoľanoch nad Hornádom, ktorú je potrebné preniesť.

V Kostoľanoch nad Hornádom môžete vyskúšať pumptrack, pozrieť si zrekonštruovaný historický mlyn, či si dať vychýrenú Kostoliansku zmrzlinu. Tiež sa tu alebo v oproti ležiacej Družstevnej pri Hornáde môžete občerstviť v reštauráciách.

V Košiciach na vás čaká adrenalínová Ťahanovská vlnka – bonus na záver splavu. Netreba sa báť, stačí pádlovať a ísť stredom rieky pod mostom. Ak sa aj prevrátite, nič sa nedeje, 150m pod vlnkou je mólo, pri ktorom splav končí.

Košice – neplaviť

Hneď na Aničke sa nachádza nesplavná malá vodná elektráreň. Rieka je v meste regulovaná, nachádza sa tu viacero menších či väčších stupňov aj vodných elektrárni, ktoré je potrebné preniesť. Splav cez mesto preto neodporúčame. Aj pod Košicami sa nachádza viacero menších hatí, splav preto odporúčame začať až v Ždani pod malou vodnou elektrárňou.

Úsek pod Košicami

Voda v rieke tu už prúdi citeľne pomalšie a nachádza sa tu len pár perejí. V Ždani či Trstenom pri Hornáde si je možné požičať kajak v automatizovanej požičovni lodí. V Milhosti, ktorá je poslednou obcou na Slovenskej strane Hornádu môžete loď vrátiť alebo pokračovať do Maďarska. Rieka na celom úseku meandruje. Splavujete cez územie NATURA 2000 a vidieť tak môžete vzácne živočíchy, najmä rôzne druhy vtákov ako sokola rároha, ďatľa hnedkavého či sovu dlhochvostú.

Hernád v Maďarsku

Potom čo Hornád kopíruje hranicu medzi Slovenskom a Maďarskom, pri obci Abaújvár vteká do Maďarska. Rieka tečie väčšinu času ďaleko od obývaných oblastí. V Hidasnémeti je najdivokejší úsek rieky v Maďarsku s perejami, ktoré občas prekvapia aj skúsených vodákov. Tiež sa tu nachádza kontajner pre vrátenie/požičanie lodí. Ďalej už rieka tečie pomaly.

V obci Viszoly môžete navštíviť múzeum medu, v Gibárte sa nachádza vodná elektráreň vybudovaná už v roku 1903. V obci Peré nájdete ubytovanie v kempe či penzióne blízko rieky. Ďalší kemp s chatkami nájdete v obci Nagykinizs. Pri obci Ónod sa rieka vlieva do Slanej (Sajó).

Mohlo by vás zaujímať